Create your own banner at mybannermaker.com!

Wednesday 18 April 2012

RPH Pemulihan Khas Bahasa Melayu


1.4 Rancangan Pengajaran Harian
Mata Pelajaran : Bahasa Melayu
Kelas : 2 Cemerlang
Tarikh : 17 JULAI 2011
Hari : Rabu
Masa : 11.30 pagi hingga 12.30 tengah hari
Bil. Murid : 4 orang
Tajuk : Benda Di Sekeliling Kita

Kumpulan
Cemerlang

Nama Murid
1. Mohd Yusof
2.Noraliana
3. Rozei Nazirah
4. Mohd. Isma Danial

Kemahiran
Perkataan KVKV
Objektif
-Pada akhir
 pengajaran
dan
pembelajaran
murid dapat




-Menulis suku kata awalan atau akhiran yang tertinggal berdasarkan gambar.
- Mengeja dan membatang
sekurang-kurangnya lima
perkataan KVKV dengan
betul.

Pengetahuan
Sedia Ada



- Murid sudah mempelajari kemahiran KVKV
dalam sesi pembelajaran terdahulu.
Bahan Bantu
Mengajar





1. Lembaran kerja 1.(suku kata awal)
2. Lembaran kerja 2. (suku kata akhir)
3. Lembaran kerja 3.(suku kata awal)
4. Lembaran kerja 4 (suku kata akhir)
5. Permainan berunsur pendidikan – Jigsaw Puzzle (Dam Ular)


Isi Pelajaran
Cemerlang
Set Induksi
(5 minit)
Guru merangsang murid mengenai keadaan di persekitaran kelas.
Rangsangan guru :
1. Namakan benda yang kamu lihat dalam kelas?
Jawapan jangkaan murid :
1. paku.
2. raga
3. Lori
4. guru
5.roda
6.peti
7.dadu
8.biji
- Guru mengaitkan aktiviti dengan isi pelajaran pada hari ini.
Langkah 1
(15 minit)
Permainan
- Guru menerangkan cara
permainan.
- Murid dikehendaki
mencantumkan jigsaw puzzle
menjadi sebuah Dam Ular.
- Dadu akan dilontar. Buah murid
akan bergerak di atas dam
mengikut jumlah mata yang
diperoleh.
- Sesetengah tempat di atas dam
ular terdapat satu soalan.
- Murid dikehendaki menjawab
soalan yang tertera apabila tiba
di tempat tersebut.
- Pemenang akan dipilih berdasarkan siapa yang berjaya
menamatkan permainan lebih awal.

Pengajaran
- Guru menunjukkan kad
perkataan KV+KV kepada
murid.
- Murid dibimbing untuk mengeja
dan membatang perkataan
dengan betul.
- Guru menunjukkan pelbagai lagi
kad perkataan.
- Murid melakukan aktiviti serupa.
- Guru menguji kefahaman murid
dengan meminta murid mengeja
perkataan tanpa bantuan kad.
Langkah 2
(20 minit)
Pengajaran
- Guru menunjukkan kad perkataan
KV+KV kepada murid.
- Murid dibimbing untuk mengeja
dan membatang perkataan
dengan betul.
- Guru menunjukkan pelbagai lagi
kad perkataan.
- Murid melakukan aktiviti serupa.
- Guru menguji kefahaman murid
dengan meminta murid mengeja
perkataan tanpa bantuan kad.
Latihan
- Guru mengedarkan lembaran
kerja 3 kepada murid.
- Murid dikehendaki menulis suku
kata awal yang tertinggal
berdasarkan gambar.
- Guru dan murid
membincangkan jawapan.
- Guru mengedarkan lembaran
kerja 4 kepada murid.
- Murid dikehendaki menulis suku
kata akhir yang tertinggal
berdasarkan gambar.
- Guru dan murid
membincangkan jawapan.
Langkah 3
(15 minit)
Latihan
- Guru mengedarkan lembaran
kerja 3 kepada murid.
- Murid dikehendaki menulis suku
kata awal yang tertinggal
berdasarkan gambar.
- Guru dan murid membincangkan
jawapan.
- Guru mengedarkan lembaran
kerja 4 kepada murid.
- Murid dikehendaki menulis suku
kata akhir yang tertinggal
berdasarkan gambar.
- Guru dan murid membincangkan
jawapan.
Permainan
- Guru menerangkan cara
permainan.
- Murid dikehendaki
mencantumkan jigsaw puzzle
menjadi sebuah Dam Ular.
- Dadu akan dilontar. Buah murid
akan bergerak di atas dam
mengikut jumlah mata yang
diperoleh.
- Sesetengah tempat di atas dam
ular terdapat satu soalan.
- Murid dikehendaki menjawab
soalan yang tertera apabila tiba
di tempat tersebut. - Pemenang akan dipilih
berdasarkan siapa yang berjaya
menamatkan permainan lebih
awal.

Penutup
(5 minit)
- Guru meminta murid merumus isi pelajaran pada hari ini.
- Guru memuji kerjasama yang diberikan oleh murid.



Refleksi :

---------------------------------------------------------------------------------------------------------------






No comments:

Post a Comment